Rozbudowa portu jachtowego – czy to się opłaca?
Szacuje się, że żeglarstwo jest najszybciej rozwijającym się segmentem branży turystycznej, a zapotrzebowanie na obiekty żeglarskie będzie nadal rosło. Nie będziesz żałował, że rozszerzyłeś swój biznes o marinę. Zdecydowanie warto!
Jest wiele powodów, dla których przemysł jachtowy rozwija się w tak szybkim tempie. Po pierwsze, rozwój branży turystycznej prowadzi do wzrostu liczby osób, które decydują się spędzić wakacje na morzu zamiast na lądzie. Po drugie, popularność jachtingu wśród najbogatszych ludzi na świecie będzie stale rosła.
Rozbudowa portu jachtowego – co warto wiedzieć?
Jeśli planujesz rozbudowę swojego biznesu związanego z mariną, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć. Marina to obiekt portowy służący do dokowania i przechowywania łodzi, szczególnie mniejszych jednostek, takich jak jachty i żaglówki. Przeciętnie marina posiada od 50 do 100 miejsc do cumowania.
Jeżeli chodzi o ceny, to różnią się one w zależności od lokalizacji mariny, usług świadczonych dla żeglarzy (woda, prąd, łazienki, restauracje, WiFi, itp.) oraz sezonu. Istnieją dwa podstawowe rodzaje marin – mariny otwarte (lub odkryte) oraz mariny chronione. W marinie otwartej łodzie są wystawione na działanie czynników zewnętrznych i zazwyczaj są zacumowane na wolnym brzegu. W marinach chronionych łodzie są zacumowane w zamkniętym, strzeżonym basenie, który chroni je przed sztormami i silnymi prądami.
Rozbudowa portu jachtowego – koszty i zyski
Koszty związane z otwarciem mariny zależą m.in. od rodzaju mariny, którą otwierasz, jej lokalizacji oraz usług, które planujesz świadczyć. Średnie koszty otwarcia mariny to około 500 000 złotych. Powinieneś również pamiętać, że poniesiona inwestycja nie zwróci się w pełni w pierwszym roku działalności. Osiąganie zysków jest znacznie trudniejsze, gdy dopiero zaczynasz, ponieważ musisz zainwestować dużo pieniędzy w infrastrukturę i zaplecze. Jednak w miarę rozwoju firmy możesz spodziewać się zysków.